Новини

default

Днес обявяваме 20-те финалисти в конкурса ДИВ КЕСТЕН

1
06.07.2022
Дойде ред и на дългоочакваното решение на журито от конкурса за ЗЕЛЕНА журналистика - Див Кестен 2022.

Целта на конкурса „Див кестен“ за ЗЕЛЕНА журналистика е да награди журналисти с принос в отразяването на теми за природата, Натура 2000, защитени видове и защитени територии. Конкурсът е разпределен в 5 категории:
 
• телевизия
• радио
• печатна медия
• онлайн медия
• гражданска журналистика - блог/влог

 
В последните месеци получихме над 112 формуляра, както от граждани, номиниращи и оценяващи работата на журналисти, така и от самите журналисти, които работят по направленията за природата, Натура 2000 и биоразнообразието.
Журито имаше нелеката задача да избере финалисти от общо 109 номинирани човека, разпределени в 5 категории на база:
 
Журналистическо майсторство и творчески подход.
Обективност и достоверност на източниците на информация.
Обхват на природната тематика.
Смелост за работа по трудни, непопулярни и "забранени" теми
Ефект/Въздействие от журналистическия материал/и
 
Оригиналните авторски материали бяха оценявани от експертно жури* – Елена Стоева, ръководител на проект “Натура 2000 в България - Нови Хоризонти” Зелени Балкани; Светлана Ваташка - редактор в МИТ прес, издател на сп. МЕНИДЖЪР, сайтовете Мениджър Нюз, Новите родители и Обекти; Анушка Енева – координатор Бг Топ Мюзик (Хоби тв); Маргарита Колева – координатор Дарик Радио; Любомир Василев – координатор Икономедиа (Изпълнителен директор и председател на Управителния съвет на Фондация Капитал). Поради добрите материали, журито беше затруднено и оцени като финалисти повече журналисти - с 5 повече от очакваните в категориите блог/влог, онлайн медия и печатна медия.
 
Ето имената на номинираните и финалистите:
 
Категория гражданска журналистика -блог/влог
Рада Бонева - https://thriftsheep.com/, Дарио Диониси - https://beyondsofia.com, Панайот Толев - https://tripsjournal.com/blog, Росица Димитрова - https://tripswithrosie.com/bg/, Симона Стилиянова - http://zerowastesofia.com/, Свилена Костадинова - https://everydaysupergirls.wordpress.com/, Ели Иванова - https://drumivdumi.com/%d0%b1%d0%bb%d0%be%d0%b3/, Боряна Кръстева - https://patepisanici.com/, Добромир Балабанов - Балканка, Николай Танчев - журалист на свободна практика, Татяна Гаркавая - https://insight-oriented.com/bg/, Младена Германова - BGNOVOST MEDIA, Любомира Великова - https://bulgarianonthego.blog/bg/, Гавраил Гавраилов - журалист на свободна практика.
От тях на финал отиват  следните журналисти със съответните номинирани материали: 
 
Категория онлайн медия
Генка Шикерова - Свободна Европа, Гергана Василева - Марица, Мария Петрова - Марица, Галя Щърбева - Нова ТВ - новините, Ирина Симеонова - БТА, Нина Ружина - Успелите, Дани Йорданов - Господари, Виктория Симеонова - Господари, Гавраил Гавраилов - Еко Хъб, Блулинк, Надежда Шопова - Климатека, Милена Статева - Климатека, Радина Калдамукова - Климатека, Христо Панчев - Климатека, Ния Тошкова - Климатека, Боян-Никола Зафиров - Климатека, Емил Гачев - Климатека, Каролина Занкова - Успелите, Катерина Василева - Успелите, Дамяна Велева - Свободна Европа, Валя Ахчиева - Бивол, Ваня Милева - https://nauka.offnews.bg/, Мадлена Георгиева - Pia-News.com, Мадлена Георгиева и Николай Терзиев - Pia-News.com, Симеон Янев - News.bg, Екатерина Капрова - www.Burgasnews.com, Асен Ненов - Климатека, Николай Петков - Климатека, Румен Лозанов - www.Cash.bg, Христина Василева - https://agri.bg/, Неда Кирилова - https://agri.bg/, Радина Иванова - www.bgfermer.bg, Борислава Георгиева Бибиновска - БТА, Зорница Спасова - Климатека, Георги Караманев - https://karamanev.me/
От тях на финал отиват  следните журналисти със съответните номинирани материали:
 
Категория печатна медия
Татяна Гаркавая - гражданска журналистика, Аделина Георгиева - Агро вестник, Румяна Миланова - Космос,  Иван Бутовски - Космос, Михаела Поповска - Труд,  Ана Иванова - Сега, Мария Русева - Осем, Йоана Стефанова - Осем, Лилия Цветанова Лозанова - Агро вестник,  Гавраил Гавраилов - Икономически живот
От тях на финал отиват  следните журналисти със съответните номинирани материали:
 
Категория радио
Петя Янакиева - БНР Бургас, Десислава Крачолова - БНР Стара Загора, Йорданка Герасимова - БНР Видин, Йорданка Петрова - БНР Видин, Светлана Дичева - БНР, програма Хоризонт, Гавраил Гавраилов - БНР, програма Хоризонт, Светлана Дичева + Гавраил Гавраилов - заедно - БНР, програма Хоризонт, Любомира Константинова - БНР, програма Христо Ботев, Василена Мирчева - БНР, програма Христо Ботев, Лора Търколева - БНР, програма Хоризонт, Ивана Мурджева - БНР, програма Христо Ботев, Николета Петрова - БНР Стара Загора, Анна Турлакова - БНР Стара Загора, Красимир Каменов - БНР Видин, Славена Илиева - БНР, програма Хоризонт, Валерия Николова - БНР, програма Хоризонт, Кети Тренчева -БНР, програма Хоризонт, Доротея Николова - БНР Варна, Лилия Рачева - Радио Русе, Елеонора Тропанкова - БНР, Росинка Проданова - БНР Благоевград, Милослава Ангелова - Радио Фокус
От тях на финал отиват  следните журналисти със съответните номинирани материали:
 
Категория телевизия
Димитър Иванов - Нова ТВ-новини, Георги Манев - Нова ТВ- новини, Тина Ивайлова и екип от Glasnews, Антон Чавдаров - Нова ТВ - новини, Емил Дамянов - Нова ТВ- новини, Наталия Йорданова - Нова ТВ- новини,  Анна Турлакова - БТВ новините, Благой Бекриев - Нова ТВ- новини, Дарина Колева - БТВ новините, Галена Паскова - БНТ новините, Светлозара Димитрова - АГРО ТВ България, Камелия Карадочева - АГРО ТВ България, Роселина Петкова - Bloomberg TV, Татяна Йорданова - БНТ новини, Марияна Векилска - БНТ новини, Роман Сушков  “България в 60 минути” - БНТ новини, Биляна Бонева - БНТ новините, Милен Атанасов - БНТ новините, Анна Мельова - БНТ новините, Галя Щърбева - Нова ТВ, новини, Цанка Семерджиева - БНТ новини, Гергана Гайдарова - БНТ новини, Цветелина Катанска - БНТ новини, Зоя Велинова - БНТ новини, Цанка Николова - БНТ новини, Надежда Карапанчева - БНТ Новини, Диана Александрова - АГРО ТВ България, Ладислав Цветков - БТВ Новините, Савина Валериева Стоянова - Мездра Нюз - телевизия и Медиянюз - онлайн медия
От тях на финал отиват  следните журналисти със съответните номинирани материали:
 
Благодарим за участието на всички граждани и журналисти, които попълниха формуляра за номиниране! Честито на 20-те финалисти! 
 
Официалната церемония за награждаване на победителите от всяка категория ще се състои на 6-ти август 2022 г. в гр. Враца. Сертификат за постижение в зелената журналистика ще бъде връчен на всички финалисти, а победителите от всяка категория ще получат плакет „Див кестен“. 

В периода 5-7 август 2022г. финалистите ще имат възможността да се запознаят с консервационните дейности на Зелени Балкани като посетят защитени зони от мрежата Натура 2000 край гр. Враца.

Ще се свържем с всички финалисти, за да ги информираме подробно за преживяването и церемонията по награждаване, които сме подготвили! Транспортът, настаняването и храната за периода 5 - 7 август на всички 20 финалисти  са осигурени.
 

*Медиите и техните екипи, които представляват журито – нямат право да участват в конкурса като номинирани.
 

За допълнителна информация:
Поля Русева - координатор - моб. тел. 0894059156, e-mail: ptoncheva@greenbalkans.org
Елена Стоева - ръководител проект, моб. тел. 0887574699, e-mail: etilova@greenbalkans.org