Новини

default

Представихме дейностите си за опазване на червеногушата гъска на фестивала на хвърчилата в Шабла

...
08.09.2023
В края на миналата седмица екип на Зелени Балкани посети района на Шабла и участва във фестивала на хвърчилата.

Акцент на посещението ни на събитието бе червеногушата гъска и работата на организацията ни по опазването й.

Стотиците гости на щанда на Зелени Балкани научиха не само, че тази птици са  едни от най-редките представители на семейство гъски, но и че  България носи огромна отговорност за опазването на вида, тъй като повече от 80% от световната популация на вида зимува у нас, особено в по-студените зими, а нейните зимни „квартири“ са именно в района на Шабленското и Дуранкулашкото езеро.

Говорихме, също, и за заплахите, които грозят червеногушите гъски, когато пристигнат при нас след изморителния път на миграция от далечния север – бракониерският отстрел, отворите, безпокойството…..

А, ден преди събитието, екипът ни направи презентация пред участниците в детския лагер на Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“. Заедно с тях изгледахме различни филми, говорихме за природата и нашата прекрасна, синя планета, и това как човекът трябва да се грижи за нея, защото тя е наш единствен дом.

Благодарим на организаторите от Зелен Образователен Център - Шабла за поканата да сме част от това прекрасно събитие!