На 2.05.2022г. екипът на проект "Светло бъдеще за черния лешояд" във Врачански Балкан съобщи за интересно наблюдение на два диви картала. Това е изключително рядко явление, тъй като видът до скоро бе изчезнал от страната, а птиците, които се срещат в дивата ни природа, са основно такива, внесени от Испания, като част от проекта, който е насочен към възстановяването на вида в страната.
Отново положителни новини за черните лешояди в Котел. И тази година има излюпено малко от третата двойка, която мъти този сезон (първите две не успяха да излюпят малки). Този път успешното гнездо е на бук (Fagus sylvatica).
Представяме Ви премиерата на филма: "Хроника на една сбъдната мечта" - Част втора. Той е епизод от документалната кинопоредица на Зелени Балкани и Фонд за дивата флора и фауна, отразяваща етапите от реинтродукцията на три, от четирите вида лешояди у нас – белоглав, черен и брадат. Основен герой в повествованието е черния лешояд (Aegypius monachus), познат и под прозвището „картал“.
През изминалите дни се проведе работна среща на тема: Работа на терен и заплахи за флагови видове по проект "Натура 2000 в България - Нови Хоризонти" с акцент хищни птици в гр. Котел. На срещата присъстваха ловци от НЛРС "СЛРБ" от цялата страна, както и колеги от РДГ и ЮИДП Сливен: ДГС от Сливен, Котел и Тича.
В средата на месец април ученици от 5-ти и 6-ти клас от проектните територии на „Светло бъдеще за черния лешояд“, LIFE14 NAT/BG/649 имаха възможност да станат част от опазването на уникалната ни природа чрез участието си в образователната викторина „Лешоядите – санитарите на природата“.
Сред обявените финалисти за наградите НАТУРА 2000 на ЕК е Проектът на „Зелени Балкани“ - „Светло бъдеще за черния лешояд“. Той е един от трите български финалиста, които се борят за наградите.