България носи огромна отговорност за опазването на вида, тъй като повече от 80% от световната популация на вида зимува у нас, особено в по-студените зими.
Гъските нощуват в езерата и рано сутрин излитат към прилежащите ниви, засяти с житни култури. Червеногушите гъски се хранят в смесени ята със сивите и големите белочели гъски, а често близо до тях пасат и по-малки ята лебеди.
Изключително важно за гъските е наличието на влажни зони – езера, блата,реки, в които да утоляват жаждата си и да си почиват.
Със сигурност сред най-големите заплахи за червеногушите гъски е бракониерският отстрел. Въпреки, че видът е забранен за отстрел в повечето държави в които се среща, все още има случаи на директно убити гъски.
Безспорно най-голям проблем обаче е безпокойството. При лов в близост до зимните местообитания на гъските, птиците са изключително стресирани.
Работата на Зелени Балкани е насочена, както към опазването на червеногушата гъска, така и към опазване на зимните й местообитания в България. Целта е в района на езерата Шабла и Дуранкулак да се създаде „зона за сигурност”, където птиците да могат да почиват и необезпокоявани да се хранят.
С финансовата подкрепа на наши партньори и приятели, в района на Приморска Добруджа са закупени над 100 ха земи за запазване на зимовните хабитати на вида.
Осъществява се мониторинг в района на водоемите и прилежащите им територии от значение за презимуването на червеногушите гъски.
В Спасителния център за диви животни в Стара Загора е осигурено лечението и възстановяването на бедстващи червеногуши гъски
Реализират се различни дейности за превенция на бракониерството и образователни дейности - издадени са серия от образователни материали.