Предстоящият 2-ри февруари ни напомня и призовава за действия, свързани с постигането на баланс и хармония с околната среда – задача, която си остава сред най-големите предизвикателства пред човечеството в последните два века. Затова към днешна дата вече
172 страни в света са ратифицирали и отбелязват подписването на Рамсарската конвенция (
Конвенцията за защита на влажните зони).
България е сред първите страни, подписали Конвенцията – единственото световно споразумение, което се фокусира върху специфична екосистема – тази на влажните зони.
Това са зони, които са основна част от водния цикъл и притежават уникална смесица от условия на околната среда, флора и фауна. Те предоставят жизненоважни услуги на човечеството в продължение на хиляди години и включват разнообразие от екосистеми като реки и техните делти, езера, блата, лагуни, мочурища, заливни гори, влажни ливади, торфища, изкуствени резервоари, вкл. оризища, рибарници, солници, както и морски и океански крайбрежни води до 6 м дълбочина при отлив.
България е представена с 11 Рамсарски места – „Атанасовско езеро”, „Комплекс Беленски езера”, „Дуранкулашко езеро”, „Остров Ибиша”, „Шабленско езеро”, „Местността Пода”, „Поморийско езеро”, „Комплекс Ропотамо”, „Езерото Сребърна”, „Езерото Вая” и „Драгоманско блато“.
Оценявайки стойността на тези зони с богатото им биоразнообразие, от „Зелени Балкани“ за поредна година ви информираме за значимостта им и колко е важно да се предприемат действия по ефективното им опазване, възстановяване и устойчивото използване на техните ресурси.
Честотата на бедствията в света са се увеличили два пъти за само около четири десетилетия и 90% от тези бедствия са свързани с водата, която е основа за влажните зони. За съжаление се предвижда още по-екстремно време и занапред. Влажните зони играят значителна роля за стабилизиране на емисиите на парникови газове и отблъскването на последиците от изменението на климата. Влажните зони са един ключ за справяне с негативните климатични промени и затова стратегиите за справяне с изменението на климата би трябвало да включват действия за разумното им опазване и използване.
И тази година, водейки се не само от мотото "За хората и природата" на кампанията и призивът за адекватни действия, екип и доброволци на „Зелени Балкани“, заедно с
РИОСВ–Пловдив ще посетим нощувката на защитения малък корморан (
Microcarbo pygmaeus) в границите на гр. Пловдив. Видът избира да зимува на незамръзващи водоеми и формира „нощувки“, в които броят на индивидите може да достигне до няколко хиляди екземпляра, а по поречието на р. Марица се намира най-голямото зимно струпване на вида за вътрешността на страната. Малкият корморан е един от трите вида корморани, срещащи се в страната и е вписан като застрашен от изчезване вид в Червената книга на Република България, защитен е на територията на цялата страна съгласно Закона за биологичното разнообразие и е обект на опазване от екологичната мрежа Натура 2000.
За него може да прочетете повече
ТУК .
През изминалата 2021-ва година с подкрепата на Френската Агенция по Биоразнообразие (
OFB),
MedWet Initiative и World Wetlands Day (
WWD), реализирахме дипляна, представяща информация за Рамсарските места в България и река Марица. Дипляната е предоставена за разпространение на държавни и образователни институции, както и на сайта на проект "Натура 2000 в България – Нови Хоризонти"
ТУК онлайн за широката публика.
За контакти:
Милослава Михайлова – ПР РИОСВ Пловдив – тел. 088 23 88 720; е-mail:
riosv_pd_pr@abv.bg
Полина Христова – Зелени Балкани – тел. 0882508721;
phristova@greenbalkans.org
Повече за Натура 2000
Натура 2000 е най-мащабната координирана мрежа за опазване на природата. Повече от 30 % от територията на България попада в обхвата на мрежата – 120 защитен зони за опазване на дивите птици и 234 защитени зони за опазване на природните местообитания.
За малкия корморан
Само с няколко гнездовища в страната, малкият корморан е един от трите вида корморани, срещащи се в България. Видът е тясно свързан с водоеми и гнезди колониално, което го прави уязвим на безпокойство. Един от видовете най-силно застрашени от изчезване, поради което е строго защитен и обект на опазване от екологичната мрежа Натура 2000.
Инициативите за обелязване на Международния ден на Влажните зони се изпълняват в рамките на проект:
